Znalazłaś się na tej stronie ponieważ interesuję Cie czym jest zdrada emocjonalna i jakie są jej powody. Zdrada emocjonalna znacząco różnic się od zdrady fizycznej, nie zawsze jednak jest aż tak jednoznaczna i czasami jest kwestią interpretacji partnera. Postaram się w prostych słowach opisać to zagadnienie. Jako, że jestem facetem starającym się zawsze podchodzić do każdej sprawy stosunkowo obiektywnie to ten tekst nie będzie tekstem sztampowym. No ale ok, koniec bycia samochwałą 🙂 Odpowiedzmy sobie na podstawowe pytania…

Czym jest zdrada emocjonalna?

Odpowiedź na to pytanie na pierwszy rzut oka wydaję się dość prostą kwestią. Według mnie, ze zdradą emocjonalną mamy do czynienia wówczas gdy jedno z partnerów:

  • czuje coś do innej osoby,
  • ma bliższą relacje z inną osobą niż ze swoim partnerem/ką,
  • jest bardziej zajarany/na inną osobą niż swój partner/ka.

Nie zawsze jednak któryś z powyższych symptomów jest jednoznaczny. Są to kwestie gdzie ciężko wyznaczyć granice, nawet jak je wyznaczymy to są one tylko zależne od interpretacji. No bo bliską relacje można mieć z np.: z przyjacielem, którego dłużej się zna niż partnera. Dlatego warto do tematu podejść z dystansem. Jednak aby ten artykuł miał sens przyjrzyjmy się przykładom gdzie powinniśmy się zaniepokoić „przyjaźnią” swojego faceta (dziewczyny – piszę ten tekst i w sumie nie wiem do kogo się zwracać, ale mam dziwne wrażenie, że bardziej zainteresowane zdradą emocjonalną są Panie 🙂 )


Mamy do czynienia ze zdradą emocjonalną, kiedy partner/ka:

  1. jest niezdrowo zafascynowany inną osobą,
  2. często o nim/niej myśli i/lub wspomina,
  3. dzieli się z nim/nią prywatnymi informacjami,
  4. zwierza się z problemów w związku,
  5. odczuwa emocje z nim/nią związane jak: tęsknota czy nadmierne zainteresowanie,
  6. lubi spędzać z nim/nią czas bardziej niż z partnerem/ką.

Oczywiście jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale niektóre symptomy z powyższych powinny wzbudzić Twoją czujność.

Zdrada emocjonalna kobiety – powody

Według mnie w większym stopniu są podatne na zdradę emocjonalną. Dlaczego? Ponieważ jak sama nazwa wskazuje za tą zdradą stoją emocje. Kobiety zaś to stworzenia o wiele bardziej emocjonalne od mężczyzn. Płeć piękna do większości spraw, nie zdając sobie z tego oczywiście sprawy, podchodzi w sposób emocjonalny. W momencie gdy kobiecie brakuję pewnych odczuć w związku (i nie chodzi mi tutaj o miłość, zaufanie i inne tego typu bzdety) może szukać ich u kogoś innego.

O jakie odczucia chodzi?

Przykładowo może być zbyt nudno, zbyt idealnie, zbyt sztampowo, zbyt zwyczajnie. Po prostu idealny związek jest zazwyczaj niewypałem bo wieję nudą, a mężczyzna może być przewidywalny i niczym nie zaskakiwać. Jak grzeczny ułożony piesek staję się nagle idealnym partnerem i kobieta potrzebująca emocji nagle widzi, że kolega z pracy to zabawny urwis i zaczyna się z nim „kolegować”, bo kolega urwis dostarcza jej większych emocji niż zaangażowany w związek partner, który nigdy nie zapomina kupić kwiatka. Jej facet prawi komplementy, kolega urwis jej przytyka i ona nie wie dlaczego nagle woli prowadzić na facebook’u konwersację z kolegą z pracy niż ze swoim facetem.

Oczywiście nie jest tak, że kobiety zdradzają emocjonalnie tylko dobrych facetów. Wiem doskonale, że barwy życia nie są czarno-białe, a odcieni jest wiele. Dlatego innymi powodami może być np to, że facet jest zbyt oschły i niedoceniający swojej kobiety gdy ona jednocześnie czuje się niedowartościowana. Wtedy mamy odwrotny przypadek od wspomnianego wyżej. Jaki płynie z tego wniosek? A taki, że za babą nie trafisz (chyba, że do piekła) 🙂

A tak na serio to…

Powinieneś poznać swoją partnerkę na tyle, żeby wiedzieć jakim jest typem osoby i nigdy nie pozwolić na to by w związku z nią brakowało emocji nie tylko pozytywnych ale i czasem negatywnych. Kłótnia, awantura, dobry seks i kobieta odżywa emocjonalnie. Oczywiście powinieneś wiedzieć też, kiedy ją docenić, przytulić. Nie rób tego zbyt często bo straci to na znaczeniu. Innymi słowy, zadbaj o odpowiedni balans dobra ze złem bo inaczej kolega urwis bądź komplemenciarz ukradną serce twej niewiasty 🙂

Zdrada emocjonalna mężczyzny – powody

Z mężczyznami jest nieco inaczej niż z kobietami. Mężczyźni częściej zdradzają fizycznie od kobiet. Dlatego, że są bardziej stali w uczuciach i jakkolwiek kuriozalnie to nie brzmi, to taka jest prawda. Oczywiście relacja emocjonalna z daną kobietą nie zawsze ma wpływ na pożądanie innych dziewczyn 😀

Mężczyzna ma to do siebie, że gdy jest w związku z kobietą prędzej będzie pisał z koleżanką z pracy dlatego, że mu się podoba niż dlatego, że rekompensuje mu to jakiś brak emocjonalny w związku. A jeśli ma brzydką koleżankę, która mu się nie podoba a z nią pisze, tzn. że traktuje ją w sposób koleżeński a nie jako kandydatkę na nową partnerkę.

Innymi słowy, jeżeli Twój facet piszę z pasztetem to możesz być spokojna bo traktuje ją jak kolegę. Jeżeli piszę z fajną laską to może traktować ją jak koleżankę ale nie musi. Faceci lubią otaczać się fajnymi laskami bo dodaje im to bliżej nieokreślonych sił witalnych 😀 Oczywiście, jak często wspominam, różnie bywa i różne są odcienie każdej znajomości. Jednak na Twoim miejscu bardziej bym się martwił o te ładniejsze koleżanki niż te brzydsze. Po prostu.

Więcej o powodach zdrady przez mężczyzn przeczytasz w artykule:  Dlaczego mężczyźni zdradzają? 17 głównych powodów zdrady – Męskim okiem!

Zdrada emocjonalna vs Zdrada fizyczna. Co jest gorsze?

W większości artykułów, które czytałem na ten temat Panie psycholog pisały, że zdrada emocjonalna jest znacznie gorsza. No ale zastanówmy się nad tym odcinając się od emocji jakie towarzyszą jednej i drugiej zdradzie.

U kobiet zdrada emocjonalna nie musi iść w parze ze zdradą fizyczną, natomiast zdrada fizyczna zawsze jest powiązana ze zdradą emocjonalną. Zawsze!! Nie ma innej możliwości. Chyba, że akurat spotykasz się jakąś seksoholiczką w co wątpię 😉 Kobiety nigdy nie zdradzą fizycznie mężczyzny którego kochają, do którego są przywiązane i o którym myślą. Jeżeli zdradzają to jest to bezpośrednio powiązane z ich emocjonalnością albo… są pojebane.

Więc w przypadku kobiety nie ma to znaczenia. Bo jeżeli zdradzi Cie fizycznie to zdradzi Cie emocjonalnie. Jeżeli zdradza Cie emocjonalnie a nie fizycznie to prawdopodobnie i tak związek jest po ptakach a Tobie zostaję satysfakcja, że nikt jej nie wsadził ogóra.

W przypadku mężczyzn zdrada emocjonalna rzadko nie idzie w parze ze zdradą fizyczną, natomiast zdrada fizyczna rzadko idzie w parze ze zdradą emocjonalną.
W tym wypadku gorsze dla zdradzonej kobiety jest zdrada emocjonalna bo mężczyzna może penetrować inne jednocześnie ją kochając i wielbiąc itd. Natomiast jeżeli Cie zdradza emocjonalnie to i tak będzie Cie zdradzał fizycznie, więc w tym przypadku jest po ptakach.

Jak zareagować na zdradę emocjonalną?

Ogólnie każda zdrada boli, ale emocjonalne darcie ryja nie uratowało jeszcze żadnego związku. Nie jestem jakimś szczególnym fanem ratowania związków. Bo albo ludzie chcą być ze sobą albo nie chcą. Jeżeli jedna osoba nie chce to czy warto walczyć aby chciała? Nie jestem do końca przekonany czy przyszłość takiej pary będzie usłana różami. Ludzie często dobierają się i są ze sobą na siłę. Jak widzę, jak moi znajomi po dwóch latach małżeństwa odzywają się do siebie to ciesze się, że się nie ochajtałem do tej pory, bo akurat „wypadało” to zrobić po jakimś czasie.

Ogólnie jeżeli następuje zdrada emocjonalna i jest ona na tyle boląca, że nie można przejść w tryb normalnego wspólnego egzystowania to lepiej się rozstać. Jeżeli był to jedynie niewinny flirt którego celem było podniesienie samooceny, to widzę tutaj szansę dla CHCĄCYCH. Pamiętajcie żeby w rozmowach na ten temat nigdy pod wpływem emocji się nie unosić, rozmawiać rzeczowo i szukać przyczyn problemu i możliwości jego rozwiązania. Drzeć mordę i obwiniać potrafi każdy, rozmawiać jak dojrzali, dorośli ludzie w sposób rzeczowy potrafią tylko czytelnicy mojego bloga. 😀

Czy zdrada emocjonalna boli bardziej od fizycznej?
  • Add your answer

Dołącz do ankiety

 

RelatedPost


Mister X

Płeć: Mężczyzna Status: Wolny Wiek:30 lat Związki nieudane: 5 Licznik: 96 Zainteresowania: Psychologia, socjologia, medytacja, sex, alkohol, miękkie narkotyki, relacje między ludzkie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *